ОБАВЕШТЕЊЕ И МОЛБА

ОБАВЕШТЕЊЕ И МОЛБА...Овај блог је јаван и доступан под уобичајеним условима свима на свету - до даљњег. Али не и неки други делови Сазвежђа нису. Заштићени су, приватни — највећи део По.Рт.Ала. Ко има приступ? Заштићеним, и, можда, најзанимљивијим деловима По.Рт.Ала? Претплатници.Сарадници.Добротвори...Власник. За све остале - не. Као утеха, за понеке од оних којима је "Сазвежђе Заветина" остало у лепој успомени, власник је допустио слободан приступ једном мањем броју веб-сајтова уз подршку GOOGLa. - Ова одлука је неопозива. Молимо вас да нам не пишете и не тражите дозволе.

Видети више


Библиотека ПРОТОТИПА

Библиотека ПРОТОТИПА
СУРБИТА(р) ~ прототип слободне и бескрајне енциклопедије "Заветина"

Translate

Претражи ову, и друге незаштићене, јавне локације По.Рт.Ала

ЗАВЕТИНЕ+

ЗАВЕТИНЕ+
ЗАВЕТИНЕ+ Нова серија књижевног листа.Уредници Мирослав и Александар (ЛУКИЋИ) - (2019 - )

петак, 17. јануар 2014.

Ko je naredio ''Ubijte Ćuruviju''?

 KO je naredio ubistvo novinara Slavka Ćuruvije, biće prvo pitanje koje će Tužilaštvo za organizovani kriminal postaviti bivšem šefu Službe državne bezbednosti Radomiru Markoviću u prostorijama zatvora u „Zabeli“ kod Požarevca. Njegovo ispitivanje očekuje se ovih dana, ali zasad nema nagoveštaja da li je ovaj osuđenik spreman da govori.
Za razliku od njega, Milorad Ulemek Legija izneo je tužiocu svoja saznanja o mučkom ubistvu novinara, na Uskrs 11. aprila 1999. godine i u jeku NATO bombardovanja. Teško je sada reći da li su Ulemekova saznanja posredna ili neposredna, jer njegov iskaz nosi oznaku „službena tajna“.
Iz onoga što je tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević saopštio javnosti može se naslutiti da je Ulemek „uvezao celu priču“, objasnio uloge „direktnih aktera“ zločina i potvrdio dotadašnja saznanja istrage.
- Ratko Romić i Miroslav Kurak bili su na mestu zločina, kao i još jedna osoba, čiji identitet još ne možemo da saopštimo - navodi izvor „Novosti“ blizak istrazi. - Milan Radonjić i Radomir Marković terete se za podstrekavanje na ubistvo novinara. Marković je podstrekavao, sumnjamo, Radonjića, a on Romića i Kuraka. Čekamo odgovor na pitanje od koga je Marković dobio nalog.
Tadašnji šef tajne srpske policije sigurno nije bio na vrhu piramide onih koji su naredili likvidaciju Ćuruvije. Istraga već zna da je ubistvo politički motivisano i da je naredba stigla od zasad nepoznate osobe, ali se u medijima provlači ime bivšeg predsednika Jugoslavije Slobodana Miloševića, tačnije njegove supruge Mirjane Marković.
- Kada Marković bude suočen sa dokazima koje je izneo Milorad Ulemek Legija o tome ko je, kako i po čijem naređenju ubio Ćuruviju, i kako se odigrala sama likvidacija, neće moći, kao do sada, da tvrdi da sa tim slučajem nema nikakve veze - navodi naš izvor. - Ili će priznati od koga je dobio zadatak da organizuje ubistvo Ćuruvije, ili će svu odgovornost preuzeti na sebe. Naravno, postoji mogućnost da ćuti, ali će to samo po sebi da govori
mnogo toga - kaže ovaj izvor. A povezanost vrha tadašnje vlasti sa ubistvom i eventualnim nalogodavcima ubistva, čiji je motiv politički a mogao bi da bude i „ličan“, kako je rekao specijalni tužilac Miljko Radisavljević, pokazaće istraga.
Interesantno je, međutim, da je u listu „Glas javnosti“, Milorad Ulemek februara 2007. godine tvrdio da DB ne stoji iza ubistva Slavka Ćuruvije i negirao da je u zločin umešana Mirjana Marković. Današnji osuđenik za ubistvo srpskog premijera tada je tvrdio da je ubistvo Ćuruvije „podmetnuto“ Službi DB kako bi se „masa digla protiv Miloševića“.
- Zašto je on ubijen baš na Uskrs? Samo zato da bi se posle reklo: „Evo, ‘crveni’ ubijaju na najveći hrišćanski praznik, ništa im nije sveto“ - govorio je tada Ulemek. - Međutim, ta im se stvar izjalovila. Ubistvo Ćuruvije nije podiglo opoziciju i narodne mase protiv Miloševića. Malo su se režiseri preračunali! Zaboravili su da je tada trajao rat i da će se ta vest „izgubiti“ u mnoštvu drugih.
Ulemek je tada objašnjavao da je „Milošević mogao da Ćuruviju skloni sa scene na hiljadu drugih načina“:
- I to zakonski! U ratnom stanju, mogao je da ga strpa u zatvor i da do kraja rata ne vidi ni sunca ni meseca. I, stvar bi bila rešena! Zato je i bila pronađena „alternativa“ u Miri Marković. Jer, ona i Ćuruvija su bili kućni prijatelji. Tu su bile kućne čajanke i na kraju - ispraćaj sa suzama.
Nekadašnji komandant JSO rekao je tada i da je cilj takvih „medijskih napisa“ bio da se „Služba anatemiše i izvrgne ruglu“, optužujući „strani faktor“ da je ubio Ćuruviju.
- Opšte je poznato da je pokojni Ćuruvija živeo normalno. Bez ikakvog obezbeđenja, da se kretao opušteno, tako da je njega, nažalost, mogao da ubije i moj deda - govorio je Ulemek 2007. - Nije za to uopšte bila potrebna Služba. I u ovom slučaju: neko je pažljivo pratio stvari, analizirao i vukao konce. Zato ne stoji ona smešna priča da je sve urađeno po nalogu Mire Marković i Radeta Markovića.
Prema rečima Ulemeka, smešne su bile i tvrdnje ministra policije Dušana Mihajlovića da je Služba angažovala Luku Pejovića i „malog Priku“ da ubiju Ćuruviju. Obojica su u međuvremenu ubijena.
- Ubijeni su za vreme vladavine DOS, koji je ubistvo Ćuruvije tobože razrešio. Samo, fali im i tu svedok-saradnik! Sedam godina sve je to „službena tajna“, a procesuiraće se kad na vrbi rodi grožđe - tvrdio je Ulemek.
Ipak, tri godine kasnije bilo je jasno da Ulemek ipak ima drugačija saznanja o ubistvu Ćuruvije. Jer, Miloš Simović, odbegli pripadnik „zemunskog klana“, optužen i osuđen za razne zločine (od atentata na premijera Zorana Đinđića do otmica i terorizma) pokušao je da trguje „dragocenim informacijama“.
Simović je, posle hapšenja, pokušao da izvuče status svedoka-saradnika, govoreći da zna ko je ubio novinara. Pozivao se na druženje sa Ulemekom u jednoj diskoteci.
- Tada je Legiji prišao jedan čovek i kratko su razgovarali - ispričao je Simović. - Kada je otišao, Legija se okrenuo prema meni i rekao: „Znaš ko je ovo? On je ubio Ćuruviju. Nije mi rekao ime, ali sam ga ja kasnije prepoznao u novinama. Bio je to Miroslav Kurak.


BAGZI: ULEMEK NAREDIO UBISTVO ROMIĆA I KURAKA
I Dejan Milenković Bagzi, drugi pripadnik „zemunskog klana“, danas zaštićeni svedok, u svom iskazu pominjao je slučaj „Ćuruvija“. On je tvrdio da je Dušan Spasojević imao nalog od Ulemeka da ubije Ratka Romića i Miroslava Kuraka. Milenković nije znao razlog, ali je naveo da su posle Legija i „ta dvojica ispeglala stvar“.
Sada se nagađa da je Ulemek govorio i o tome sa tužiocem, odnosno da je objasnio kako mu je Rade Marković tražio da „ubije Romića i Kuraka“. Ipak, i dalje ostaju nejasni motivi bivšeg komandanta „crvenih beretki“ da progovori o ovom zločinu i prvi put direktno optuži Službu za neko ubistvo. Veruje se da će naredni dani dati odgovore i na to pitanje.
MOGAO DA UZME PARE
DA bi Milorad Ulemek Legija mogao da zna dosta o zločinima iz devedesetih godina prošlog veka, svedoči i podatak da je po završetku pobune JSO novembra 2001. godine, vlastima stavio do znanja da raspolaže informacijama o likvidacijama.
Ulemek se tada obreo u kabinetu tadašnjeg ministra policije Dušana Mihajlovića, a na jednom od zidova visio je plakat sa fotografijama ubijenih i nagradama od po 300.000 maraka onome ko pomogne u rasvetljavanju ubistava. Tu su bile slike Slavka Ćuruvije, Ivana Stambolića, Radovana Stojičića Badže, Pavla Bulatovića, Žike Petrovića...
Ulemek je pogledao plakat i pred svedocima glasno sabirao:
- Ne znam da li da vam sada uzmem ove milione ili kasnije - rekao je Legija.





Ko je naredio ''Ubijte Ćuruviju''? | Hronika | Novosti.rs

Нема коментара:

Постави коментар

Nepristojne, neumesne, brišemo...

ЛИТУРГИЈА

МИСТЕРИЈА СРБСКОГ КАЛЕНДАРА

Предраг Протић Предраг Протић прије један сат Станислава Вуковић: -МИСТЕРИЈА СРБСКОГ КАЛЕНДАРА-НАСА утврдила мистериозну повезаност србских црквених празника и догађања у свемиру!Док се у Србији о овом величанственом календару ћути, за истраживање истог заинтересоване су институције у Португалу и Индији, као и америчке изадавачке куће и НАСА која је и потврдила повезаност календара и природних појава.То је био календар свих србских држава до 19. века и по њему су писане све повеље, закони, одлуке и облигације међу људима. Реч “календар” вуче корен из нашег језика, јер је ова сложеница настала од две наше речи “коло” и “дар”. Није потребно појашњавати значење ове сложенице. У нашем народу постоји огромно календарско знање, сачувано у митологији, епској поезији, обичајима и свакодневном животу. Србин је од постојања био стопљен са природом и било је неопходно да њене промене познаје код себе.Зато Срби имају један од најстаријих и најтачнијих календара на свету. О овом календару се врло мало зна и говори мимо круга “посвећених”, јер је готово читав век који је за нама, био “табу тема” и међу самим Србима.Идејним творцима србске фалсификоване историје није одговарало постојање овог календара, јер се он никако није уклапао у њихове тврдње о настанка и опстанку Срба. Наиме, србски календар је досезао толико далеко у прошлост, много дуже од њихове сопствене историје!Србски календар био је званични календар свих србских држава до 19. века и по њему су писане све повеље, закони, одлуке, облигације међу људима, а њега данас званично користи Српска православна црква и он се сматра њеним Уставом, будући да га је још 1119. године у црквени кодекс унео Свети Сава.Он датира од периода винчанске културе, још од 6. миленијума пре наше ере, на шта указује и симбол за време, који је карактеристичан и приказује лук са два пресека. најстарији запис о србском календару јесте један надгробни споменик из овог века, а оно што је занимљиво јесте да је датирање извршено ћирилицом, што показује да је то писмо постојало и пре Ћирила и Методија. Као званични србски календар, уводи га Свети Сава и користио се све до 19. века. До тада је све датирано по њему – књиге, повеље, закони, надгробни споменици, споменици културе, а томе у прилог говори и чињеница да је на Смедеревској тврђави у зидине уклесан датум изградње по србском календару. Многи споменици и манастири датирани су по србском календару. На пример,споменик цару Лазару који је подигао деспот Стефан Лазаревић, најученији човек тог времена. Ту пише да се Косовска битка одржала 6897. године, а то се никако не уклапа у наше сазнање.Најновије истраживање које смо урадили пре две године каже да се у Вујанском манастиру, који се налази између Чачка и Горњег Милановца, налази крст блаженопочившег Патријарха Павла који је датиран по србском календару – рекао је Милан Стеванчевић, најбољи познавалац календара код нас, који се његовим изучавањем бавио скоро 40 година.Према србском календару, година се дели на лето и зиму. Лето почиње на Ђурђевдан, 6. маја, док зима на Митровдан, 8. новембра. Истражујући даље и тумачећи то са научне стране, ово су два датума када се смењују два годишња доба, што се поклапа и са сунчевим календаром када се мењају енергије.То је потврдила и НАСА, која је установила да се ти велики црквени празници поклањају са електромагнетним променама Сунца.По србском календару, Сунце се посматра као живо биће које се сматра и божанством. Оно је лице које служи србском народу за датирање многих природних појава, као што је, на пример Преображење, а оно се јавља 19. августа. Тада се мењају гора и вода. Да се мења гора знамо по лишћу које жути и опада, а шта значи “мења се вода”? – истиче Стеванчевић и додаје:Када је Београдска школа метеорологије истраживала хемијски састав воде 2008. године, запрепастили смо се да се 19. августа мења хемијски састав кише. До тада је кисела, а од тада алкална или неутрална. Питање је како је наш народ знао да се тада мења и састав воде, јер смо ми ово открили уз велика магнетна средства, апарате и инструменте.Година по србском календару почиње почетком априла и усклађена је са грегоријанским, што је заслуга Светог Саве, који је у 13. веку прихватио римско означавање месец дана, како би показао заједништво хришћана. Према протоколу србског календара, прво се показују година, па месец и дан, за разлику од других календара који приказују дан, месец и годину. Оно што је занимљиво јесте да ни један други календар нема такво датирање, али и то да се компјутерска обрада врши по протоколу србског календара.Док се у Србији о овом величанственом календару ћути, за истраживање истог заинтересоване су институције у Португалу и Индији, као и америчке изадавачке куће и НАСА која је и потврдила повезаност календара и природних појава.Према Стеванчевићу, радиће се на новим сазнањима којих има доста, будући да се подаци о србском календару налазе у старим рукописним књигама, које имају велику историјску и научну вредност, а које су однете из земље и налазе се у музејима и библиотекама широм Европе.Метеоролошки сателити доказују да су “горски цареви” без свемирске технологије, после Митровдана некако знали да Сунце смањује активности на северној хемисфери и мудро се повлачи код јатака на зимовање. Народни србски календар на неки начин познаје термине промена електромагнетизма Сунца, а таква прецизност не може бити случајна, јер захтева много знања из космичке метеорологије. Тиме се поново поставља питање неке изгубљене цивилизације.

Бетовенова Девета симфонија. Финале

Изненада улазимо у финално разрешење. То је четврти став, Престо - Аллегро ассаи, Ода радости. Најпре је то оркестарски увод. Почиње страховитим дисакордом који као да брише све иза себе, а иза његовог понављања следе варијације на тему Оде радости, коју је Бетовен написао према тексту Фридриха Шилера. Дуго је Бетовен тражио најподеснији начин да песмом и музиком прикаже величину коначне победе добра над злим. Падали су му на ум и неки наивни усклици (Не, не ово, ја тражим нешто друго, на пример), али се коначно определио за почетни наступ баритона, који након серије варијација и понављања уводног дисакорда, наступа речима:' 'О пријатељи, не ове звуке. Запевајмо умилније и радосније. Овај речитатив баритона прихватају остали солисти и хор, те са оркестром настављају серију варијација на стихове Шилерове Оде. Након једног оркестарског интерлудијума пуног стрепње, хор пева централну партију:
Радости, дивна искро Богова, Кћери поља небеских,
Твојим жаром опијени стижемо до храма Твог,
Када твоја моћ измири и нестане раздор сав,
Сви су људи опет браћа испод нежног крила Твог!.
Серија варијација се затим продужава и доводи до величанствене завршнице. Сви славе Бога, љубав и радост. Музика и оркестрација става је сва у стилу маршевске, морнаричке и војне музике. На крају, солисти, хор и оркестар кличу: Будите загрљени милиони!, чиме је Бетовен коначно потцртао идејну основу свог стваралаштва, наплеменитији узор и идеал човечанства: Превазилажење свих раскола и приближавање народа света. Овај став нема ни праве кулминације ни краја, након Будите загрљени, инструментална кода у жустром Престу, као да прекида музички развој, један прави перпетуум мобиле на тему радости.
Бетовенова Девета Симфонија редовно је присутна на програмима концерата свуда у свету. По правилу се изводи као целовечерње дело, али диригенти према потреби, могућностима, приликама и укусу, могу дело изводити и као финално на конкретном симфонијском концерту. Готово сваки диригент обавезно у својој уметничкој биографији има и по неколико великих извођења овог моћног дела. У свечанијим и празничним приликама, ова се Симфонија готово редовно изводи. На њеним достигнућима, напајали су се и каснији велики симфоничари, као што су били Берлиоз, Лист, Малер, Скрјабин и Шостакович. - више