ЧОВЕК који пали свећу, гледајући са највише тачке, темена куполе Храма Светог Саве на Врачару, није већи од палца. На кружној скели, високој око 60 метара, под капом највеће православне цркве на свету, приводе се крају последње припреме за почетак постављања мозаика. Већ од краја следеће године посетиоце Храма са тог места благосиљаће Христос "висок" чак 15 метара, који ће руком уметника бити приказан у тренутку вазнесења. Невидиљиви верницима који улазе у грандизону богомољу, заклоњени шумом цеви, ни на небу ни на земљи свакодневно ради и по двадесетак мајстора. Неимари грађевинске фирме "Фас" из Калуђерице ходају по платформи подигнутој од густе мреже алуминијумских цеви и патосница.
- У току је прекривање унутрашњости куполе посебним и италијанским "мапеи" малтером - док се успињемо ка темену куполе објашњава нам ђакон Мирослав Николић, главни архитекта Храма Светог Саве. - То ће бити подлога на којој ће бити залепљен мозаик. Тим руских уметника, предвођен чувеним академиком Николајем Мухином, у Москви увелико ради на композицијама које ће украсити врачарски храм.
Унутрашњост бетонске куполе ишарана је бројевима, позицијама, ознакама висине, котама и радијанима. Ове ремарке оставили су Мухинови сарадници који су крајем децембра посетили Београд и детаљно премерили и обележили унутрашњост куполе. Сводови су неколико дана били покривени картонима са контурама фигуре Христа и светитеља. То је била генерална проба декорације која ће се наћи на плафону највећег српског православног храма.
- Уметничке композиције које у Москви саставља Мухинов тим на специјалној жичаној подлози почетком године биће допремљене у Београд - објашњава ђакон Мирослав. - У овој екипи је чак 80 врхунских уметника. Према плановима, прве коцкице декорације биће утиснуте у малтер Храма већ почетком марта 2017.
Конструкција скеле може да издржи терет од 84 тоне
Скеле, мајсторе и материјал у поткуполном делу држи платформа ослоњена на три метална носача, које би по дужини и снази могла да послужи као мост на омањој реци. Ова конструкција тешка је 84 тоне и само њена монтажа била је велики грађевински изазов.
Убрзаним темпом врачарски храм се примиче свом коначном изгледу. После декорације куполе, руски неимари ће почети уређење олтарског дела, који ће такође бити украшен мозаиком.
- Радови се одвијају према тачно договореној динамици. Очекујемо да већ на јубилеј стицања самосталности, СПЦ 2019. године ентеријер Храма заблиста у пуном сјају - наглашава главни архитекта. - У међувремену обавили смо низ важних радова. Крипта је готово потпуно завршена, и већ има богослужбену улогу. Недавно се у њој причестило 500 руских и белоруских војника, који су у Србију дошли на војну вежбу "Словенско братство".
Крипта Храма Светог Саве већ блиста златним сјајем. Осликавање је завршено, а заокружен је и олтарски простор. Из Русије су стигле олтарске двери, полијелеји и и други декоративни елементи. Подови су украшени мермерним розетама, а врата пресвучена декоративном облогом од ливене бронзе. У току су припреме завршног украшавања будућег почивалишта патријараха Српске православне цркве.
Мајстори наносе посебан малтер на унутрашњост кубета
Четири степеништа која воде у седам метара дубоку крипту украшена су раскошном оградом од чувеног мермера - сивеца из Прилепа. Њу чине орнаменти какви су коришћени у средњовековној српској уметности. Посетиоци Храма на њој могу да уоче немањићке орлове, Константинов симбол "хи-ро", стилизоване преплете...
ПОЗИВ ДОМАЋИМ ФИРМАМА
РАДОВИМА на Храму Светог Саве руководи Свети архијерејски синод предвођен патријархом Иринејем. Управо ових дана биће упућен позив свим домаћим грађевинским предузећима да се укључе у завршетак радова.
- Објавићемо списак радова које ће изводити претходно акредитоване фирме - објашњава главни архитекта Храма. - Жеља нам је да се што више предузећа из целе Србије укључи у овај посао и тако ујединимо снаге за подизање Храма. Верујем да ће овакав рад, на домаћинској основи, помоћи да сви послови у Храму буду квалитетније и брже завршени.
СПОНА СА СВЕТИМ САВОМ
СРЕЋАН сам што свој рад уграђујем у Храм Светог Саве - уз осмех каже Андреја Рангелов, који је на челу тима зидара који ових дана припремају унутрашњост куполе за постављање мозика.
- Ово није моје прво искуство са верским објектима. Радио сам и на новобеоградској Цркви Светог Димитрија, као и на новој цркви у Ваљеву. Храм на Врачару је нешто друго. Мени и мајсторима је част што наше руке раде на богомољи која ће исказати нашу везу са Светим Савом - каже Рангелов